capelets شهرهای هرمزگان اردیبهشت بیشینه دما

capelets: شهرهای هرمزگان اردیبهشت بیشینه دما کمینه بیشینه دمای هوا هواشناسی

گت بلاگز اقتصادی نمره بخش کشاورزی در سال های اخیر چند است؟

تراز تجاری بخش کشاورزی در سال ۹۲ به منفی ۸ میلیارد دلار و سال گذشته به منفی ۳. ۴ میلیارد دلار کم کردن یافت که این امر بیانگر اصلاح تراز تجاری هست.

نمره بخش کشاورزی در سال های اخیر چند است؟

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، کشاورزی از جمله پایه های مهم اقتصاد و تامین کننده امنیت غذایی به شمار می رود که در دولت یازدهم حجم تولیدات محصولات کشاورزی رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.
همچنین سرانه تجاری بخش کشاورزی در آخرهای دولت هشتم از منفی ۱. ۱ میلیارد دلار با زیاد کردن ۹ برابری در سال ۹۱ به رقم معادل ۹. ۲ میلیارد دلار رسید.

عبارات مهم : تجارت

این درحالی است که با کارها دولت یازدهم تراز تجاری بخش کشاورزی در سال ۹۲ به منفی ۸ میلیارد دلار و سال گذشته به منفی ۳. ۴ میلیارد دلار کم کردن یافت که این امر بیانگر اصلاح تراز تجاری است.
البته ناگفته نماند که وزارت جهاد با استفاده از توانمند سازی کشاورزان، زیاد کردن بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب در نظر دارد که تراز تجاری منفی کشاورزی را به صفر برساند.

محمد علی شاعری مدیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به صادرات سه میلیارد دلاری محصولات کشاورزی اظهار داشت: براساس گزارش ۴ سال اخیر روند واردات روبه کم کردن است به طوریکه تراز تجاری بخش از منفی ۸ میلیارد دلار به منفی ۳ میلیارد دلار کم کردن یافته است.

وی افزود: در بسیاری از محصولات کشاورزی همانند مرکبات، سیب، کشمش، خرما، پسته و زعفران ظرفیت صادرات فرامرزی وجود دارد، ضمن آنکه محصولاتی نظیر خاویار، گوشت سفید، تخم مرغ، محصولات لبنی و سبزی و صیفی قابل مسابقه با بازارهای نشانه هستند.
شاعری ادامه داد: دولت در جهت زیاد کردن حداکثر ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی باید مشوق صادراتی در قالب بسته کامل را در اختیار صادرکنندگان قرار دهد و جهت قیمت ها اقداماتی در جهت زیاد کردن تعرفه و تنظیم و مقررات گمرکی اعمال نمایند تا از واردات بی رویه محصولات کشاورزی که ضربه مهلکی به تولید داخل می زند، جلوگیری شود.
به گفته مدیر کمیسیون کشاورزی سرمایه گذاری خاص در ایجاد زنجیره های تولید در جهت رونق صادرات امری مهم است.

***ضرورت زیاد کردن بهره وری در جهت رونق صادرات
علی خان محمدی مدیرعامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گفت: طی سال های اخیر واردات قانونی محصولات کشاورزی به جز محصولات نظیر موز، انبه، آناناس و نارگیل چندان چشمگیر نیست.
وی افزود: وزارتخانه با زیاد کردن صادرات محصولات کشاورزی در نظر دارد که تراز منفی بخش را به صفر برساند، ولی تحقق این امر نیازمند تلاش دولت در جهت برطرف موانع صادراتی و استاندارد سازی محصولات است تا کشورهای نشانه از کیفیت و سلامت محصول اطمینان حاصل نمایند.
خان محمدی با اشاره به اینکه تراز تجاری طی سال های اخیر به سمت و سوی مثبت شدن پیش رفته هست، بیان کرد: نجات کشاورزی از اوضاع کنونی نیازمند زیاد کردن بهره وری و کیفیت محصولات هست، از این رو باید به سمت و سوی تولید محصولات ارگانیک که طرفداران زیادی در بازارهای نشانه دارد، حرکت نماییم.
به گفته مدیر عامل مجمع ملی نخبگان زیاد کردن بهره وری و به کارگیری نیروهای آموزش دیده تنها شرط مسابقه در بازارهای نشانه است.
***نمره قابل قبول کشاورزی در تراز تجاری
عنایت الله بیابانی قائم مقام منزل کشاورز در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با بیان اینکه طی سال های اخیرتراز تجاری بخش کشاورزی روبه مثبت شدن هست، اظهار داشت: اگرچه از این حیث می توان نمره قبولی به این بخش داد، ولی باید گفت که با وجود پتانسیل و امکانات موجود در کشور تراز تجاری به مراتب باید از این بهتر باشد.
وی با اشاره به عوامل موثر در اصلاح تراز تجاری افزود: سرمایه گذاری در بخش صادرات به جای واردات، زیاد کردن کیفیت محصول و ایجاد بسته بندی های تازه و مدرن از جمله عوامل موثر در روند مثبت تراز بخش کشاورزی است.
بیابانی تصریح کرد: در شرایط کنونی که سایر کشورهای عربی، قطر را تحریم کردند بایستی در تمامی زمینه های مواد غذایی جایگزین این کشور ها شویم، آیا که این امر می تواند امتیاز مناسبی جهت پیشرفت و توسعه کشور باشد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تجارت | صادرات | واردات | محصولات | خبرنگار | کشاورزی | اقتصادی | تراز تجاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog